Druk na poliestrze

Grafiki pojawiające się na tkaninach nie są żadną nowością. Obecnie istnieje kilka technik, dzięki którym na naszych ubraniach nadrukowane są ciekawe wzory. Warto poznać je wszystkie. Druk na poliestrze dawniej umożliwiała metoda sitodruku, jednak teraz dołączyło do niej kilka nowoczesnych oraz innowacyjnych sposobów.


Sitodruk

Ten tradycyjny sposób jest najstarszą metodą nadruku. Wzory przenoszone są na materiał dzięki wykorzystaniu specjalnej matrycy, czyli siatki, przez którą zawsze przeciska się farbę. Druk na poliestrze w tej technice wykorzystuje różne kolory, a do każdej barwy konieczne jest zastosowanie nowej matrycy. Metoda ta sprawia, że na poliester nakładane mogą być najbardziej skomplikowane wzory. Nadruk jest też bardzo trwały, nie musimy więc obawiać się zniszczenia. Uzyskane kolory są bogate oraz wyraziste, a cena niewielka.


Termonadruk

Ta technika polega na wgrzewaniu w poliester specjalnej foli termo transferowej. Folia ta na początku musi być właściwie wydrukowana oraz przycięta do odpowiednich rozmiarów. Metoda ta jest niezwykle szybka, trwała, a grafiki są wysokiej jakości. Druk na poliestrze tą metodą dobrze odzwierciedla nawet bardzo małe szczegóły grafiki.


Flex

To bardzo popularny sposób nadruków na tkaninach. Polega on na drukowaniu wcześniej przygotowanych wzorów w grafice wektorowej na specjalnej folii. Te są później wycinane przy pomocy plotera albo lasera i następnie wgrzewane w materiał. Tak powstały wydruk jest bardzo gładki oraz sztywny , tym samym wytrzymały. Metoda druku flex na poliestrze jest nie tylko trwała, ale również jakościowa. Pozwala ona nanosić na tkaniny zdjęcia, a także nadruki odblaskowe.


Druk cyfrowy sublimacyjny

Do tworzenia druków na poliestrze wykorzystywana jest również technika sublimacyjna. Polega ona na nanoszeniu wzoru na tkaniny tuszami sublimacyjnymi. Na początku wzór nadrukowany jest na papierze, a następnie, dzięki termoprasie przedrukowany jest na materiał. Sposób ten jest bardzo ceniony głównie przez to, że tkanina swobodnie przepuszcza powietrze, nawet przez elementy nadrukowane.

POWRÓT DO GÓRY